5
(49)

Powinna być miękka i leciutka, ale jednocześnie dobrze chronić przed chłodem. Dobrze, jeśli będzie elegancko połyskiwać, ale nie może być zbyt śliska i sztywna w dotyku. Niechby była przytulna jak flanela, ale przy okazji elegancka niczym jedwab. W naszych decyzjach dotyczących w pościeli można znaleźć mnóstwo sprzeczności! Jednak na końcu trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie i dokonać wyboru. Najlepiej właściwego, bo on właśnie zdecyduje, czy będziemy mieć piękne sny podczas spokojnej nocy.

Najlepiej bawełna w stu procentach – wybierz naturalnie

Co roku na rynku pojawiają się nowe materiały – kolejne superwłókna i kosmiczne dodatki. Oczywiście mają one wiele zalet, ale nieprzypadkowo produkcja bawełny na świecie wciąż utrzymuje się na poziomie 26 mln ton. Oznacza to, że najstarszy roślinny produkt tekstylny od wieków jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem do wytwarzania odzieży oraz innych użytkowych materiałów. Dlaczego do wytwarzania pościeli wciąż używa się stuprocentowej bawełny? To jedyny materiał, który gwarantuje całkowitą przepuszczalność i prawidłowe oddychanie skóry podczas snu.

O właściwościach pościeli decyduje splot i gramatura

Skąd zatem biorą się różne tekstylia używane do produkcji pościeli? Odpowiedź może zadziwić niejednego użytkownika poszew i poszewek! Wszystkie najczęściej używane materiały to nadal może być 100% bawełny. Różnice w wyglądzie i właściwościach biorą się z rodzajów splotów i grubości włókien. Przed decyzją o zakupie sprawdź, czy Twoja nowa pościel to czysta bawełna, bez domieszek i substancji chemicznych. Dopiero wtedy okaże się, że adamaszek, perkal, kora czy satyna gwarantują dokładnie tak samo zdrowy, niezakłócony sen. Zobacz, co tak naprawdę różni te rodzaje i wybieraj – wszystkie są dostępne w naszym asortymencie.

Adamaszek

Każdego roku setki sztuk pościeli z tego materiału są zamawiane przez branżę hotelarską. Tak, to ta niezwykła pościel, nad której sekretem zastanawiają się goście rzadziej  sypiający poza domem. Wybór hoteli jest oczywisty ze względu na niezwykłe właściwości tkaniny o charakterystycznym matowo-błyszczącym skośnym splocie, tworzącym kilkucentymetrowe pasy. Adamaszek doskonale znosi pranie nawet w temperaturze 90 st. C – to właściwie jedyna tkanina, która pozwala zachować wysokie standardy higieny przy codziennej zmianie posłania. O ten materiał pyta coraz więcej użytkowników indywidualnych. Nic dziwnego, wytrwali poszukiwacze mogą znaleźć naprawdę eleganckie i trwałe zmiany pościeli z bawełnianego adamaszku.

Perkal

Solidna bawełniana pościel o zwartym splocie, tzw. płóciennym, przetkanym z pojedynczych nici o grubszym, okrągłym przekroju. Dzięki temu uzyskuje się typowo pościelową tkaninę, dość odporną na częste zmiany i prania. Tradycyjnie można ją krochmalić i maglować, a dla wielu osób świeżo zasłane łóżko bez charakterystycznego zapachu świeżości w ogóle się nie liczy. Przy wyborze pościeli z perkalu zwróć uwagę na gęstość. Poniżej 200 splotów na cal materiał może być zbyt sztywny i szorstki.

Satyna

Kojarzysz ją z piękną, lecz zimną i śliską materią, która niezbyt dobrze chroni przed chłodem i wiecznie zsuwa się na ziemię? W takim razie rozejrzyj się za bawełnianą satyną, powstałą z czesanych włókien, którym zawdzięcza delikatność i połysk z wierzchniej strony. Jej właściwości biorą się z charakterystycznego splotu atłasowego (co cztery nitki). Wersja z bawełny zachowuje urodę swoich sztucznych kuzynek, ale poza tym w łóżku działa jak prawdziwa, przytulna osłona. Spróbuj – może to właśnie taka pościel doda więcej elegancji Twojej sypialni, a w użytkowaniu okaże się bardzo przyjaznym materiałem.

Kora

Prawdziwy hit lat 80-90 XX wieku coraz bardziej wraca do łask. To praktyczny i estetyczny wariant wyposażenia sypialni. Lekka bawełna dzianina wyróżnia się lekko pofałdowaną powierzchnią, którą jest rezultatem zastosowania dwóch różnych gęstości. W efekcie mamy kołdrę, która jedynie punktowo przylega do ciała, dzięki czemu sprawia wrażenie wyjątkowej lekkości. Ogromnym atutem pościel z kory jest to, że nie wymaga prasowania. Zdecydowanie najlepsza opcja dla zabieganych, którzy jednak chcieliby cieszyć się snem pod lekkim i przyjemnym dla oka okryciem.

Oceń ten artykuł

Ocena artykułu: 5 / 5. Liczba głosów: 49