Wybór odpowiednich tekstyliów do sypialni nie powinien nastręczać wielkich trudności. Jednak warto poświęcić mu więcej niż chwilę. To, w jaki sposób dobierzesz pościel, może potem przez długie miesiące wpływać na jakość Twojego snu. Dlatego urządzenie sypialni i zamówienie wygodnego materaca najlepiej uzupełnić o kilka chwil namysłu i świadomy wybór równie dopasowanej kołdry. Pamiętaj, że odpowiednie okrycie z miękkim i sprężystym wypełnieniem będzie Ci towarzyszyć przez 6 do 9 godzin, które każdej doby przeznaczasz na sen.
Liczy się wyjątkowe wnętrze
W przypadku kołdry – podobnie jak bliźnich – nie oceniaj powierzchownie. Najlepsza pościel? Jasne, że powinna dobrze się prezentować już na pierwszy rzut oka. Odpowiednio dobrany gatunkowo materiał na wsypę i staranne wykończenie to nie tylko efekt wizualny – rodzaj tkaniny i sposób przeszycia decyduje o najważniejszym parametrze kołdry (oprócz regulacji temperatury), czyli stopniu przepuszczalności powietrza. Jednak równie duży wpływ na to ma wnętrze kołdry. Produkty najwyższej jakości mogą zawierać wypełnienie naturalne i syntetyczne, ale niezależnie od rodzaju zawsze musi ono być starannie oczyszczone. Dlaczego to takie ważne? „Ciała obce” wewnątrz wsypy zmieniają przepływ powietrza i zatrzymują w środku wilgoć, co z kolei sprzyja rozwojowi patogenów, alergenów i roztoczy. Ponieważ trudno naocznie sprawdzić, co kryje się pod materiałem, najlepiej wybierać spośród produktów znanych firm, dbających o renomę na naszym rynku. Dostępne u nas pozycje pochodzą z katalogu polskiego przedsiębiorstwa AMZ z Szamotuł, specjalizującego się w tworzeniu doskonałych kołder na lata.
Puch i pierze – gwarancja przewiewności i wygody
Pierwsze puchowe kołdry powstały w prekolumbijskiej Ameryce. U kilku do dziś przetrwał zwyczaj plecenia okryć z pasków skór, przetykanych indyczym puchem. Obecnie możemy korzystać z kołder, których wypełnieniem jest puch, pierze i materiał syntetyczny. Dwa pierwsze materiały stosuje się w proporcjach:
- puch 70% – pierze 30% (wtedy mówimy o wypełnieniu puchowym),
- puch 30% – pierze 70% (półpuch).
Zdziwiło Cię, że nie ma kołder w 100% puchowych? Domieszka pierza jest konieczna, by utrzymać sprężystość wkładu. W przeciwnym razie przykrywałby Cię co noc zbity i płaski placek. Kołdry puchowe są idealne dla miłośników łóżkowego ciepełka, ale to także idealne rozwiązanie w sezonie grzewczym, jeśli nie chcesz zbyt mocno odkręcać grzejników. Gdy nie chcesz zmarznąć, ale też przeszkadza Ci przesuszone powietrze, wybierz zimową wersję z puchem. Półpuch także zachowuje właściwości przyjemne dla każdego śpiocha, jednak nie spowoduje, że zbytnio spocisz się podczas ciepłego poranka.
Nowoczesne wkłady antyalergiczne AMZ jakością nie odbiegają od wypełnienia gęsiego
Z drugiej strony – kołdry z naturalnym wypełnieniem doskonale oddychają, więc nie musi to być przeszkodą w całorocznym użytkowaniu puchowego okrycia. To ty możesz zdecydować, czy zaopatrzyć się w lżejszy produkt na cieplejsze dni. Proponujemy też oryginalną kołdrę Antystres Active w różnych rozmiarach – prawdziwie mistrzowską propozycję wśród kołder z wypełnieniem antyalergicznym. Dzięki innowacyjnemu wkładowi z dodatkiem włókien węglowych w pokryciu z mikrofibry nie tylko zapewniają wentylację na poziomie naturalnego wypełnienia, ale także potrafią rozładować napięcie i zlikwidować zmęczenie. Oprócz całorocznej i sezonowej wersji do Twojej dyspozycji jest także wersja „4 pory roku”, złożona z dwóch rozpinanych płatów. Co ciekawe, dzięki warstwie powietrza pomiędzy kołdrami ten produkt wykazuje jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne. To idealne rozwiązanie dla osób ze skłonnościami do alergii lub ze schorzeniami dróg oddechowych.