5
(27)

W specjalną rubrykę na liście wyzwań designerów zostało wpisane okno balkonowe. W budownictwie wielorodzinnym pełni bardzo ważną funkcję. Największe wnętrze – a więc i cały dom – zawdzięcza mu idealne doświetlenie. Dlatego warto podkreślić je wyjątkową oprawą. Do dużego przeszklenia najlepiej będą pasować eleganckie tekstylia szyte na wymiar, dopasowane do kształtu okien i drzwi. Niezależnie, czy wybierzesz odważną stylizację, czy wolisz coś prostszego, firany zagwarantują Ci ogromny wybór wzorów i rodzajów tkanin.

Wyjątkowe okno? Wyjątkowa dekoracja

Największe okno w całym domu, w dodatku z jedynymi szklanymi drzwiami, łączy pomieszczenie z otwartą przestrzenią. Dzięki zróżnicowanym poziomom idealnie nadaje się do tworzenia bogatej kompozycji, stylistycznie dopasowanej do wystroju salonu. Z wyjątkiem deweloperskich apartamentów duży pokój w M-2 lub M-3 nie oznacza wcale ogromnego metrażu. Jednak dzięki lekkiej materii można pozwolić sobie na wyjątkowo przestronną koncepcję zdobienia. To chyba jedyne miejsce w mniejszym domu, gdzie swobodnie połączysz kilka rodzajów tkanin, np. prześwitującą markizetę lub zwiewny woal z gęsto tkanymi, batystowymi panelami. Ale z drugiej strony – możesz postawić na bardziej jednolitą koncepcję. Jak wybrać firanki na okno balkonowe, by dopełnić urządzenie pokoju modnie i z klasą?

Ponadczasowa elegancja z haftem i gipiurą

Duże transparentne powierzchnie oznaczają więcej światła. Dzięki niemu w Twoim mieszkaniu wyjątkowo zaprezentują się firany haftowane szlakowo, z dwoma lub trzema rzędami zdobień. Jeśli chodzi o wykończenie dołu, szycie proste lub w łuczki zależy przede wszystkim od stylu całego pomieszczenia. Piękną ozdobę zapewni również gipiura – zawsze elegancki sposób na zwieńczenie dzieła. To rozwiązanie jest nieco droższe od gładkich firan z obciążnikiem lub kieszenią 5-10 cm, ale zagwarantuje ozdobę na lata, którą można wieszać w pokoju także po kolejnych remontach, przemalowaniach i zmianach wystroju. W przypadku markizet i woali sprawdzą się szale zasłonowe, np. blackout oraz kompozycje z upięciami i przewiązaniami.

Przy nowoczesnym designie postaw na gładkie i zwiewne firany

Dziś każdy element wyposażenia wnętrza można wykończyć na wysokim poziomie. Dlatego odchodzi się od zakrywania firaną grzejnika, który najczęściej znajduje się pod oknem balkonowym. A nawet jeśli zamontowany jest gdzie indziej, dopasowanie firan do konturu przeszklenia jest naturalną ramą dla światła i wyraziście eksponuje wszystkie zalety tekstyliów. Obawiasz się kontrastowego połączenia tkanin przy drzwiach i oknie? W takim razie możesz zaplanować firany balkonowe w dwóch długościach z identycznego materiału. Jeśli wolisz dyskretne rozwiązania, świetnie w tej roli sprawdzą się markizety lub woal. Wybór wzorów to również kwestia gustu, ale do dużych okien klasycznie pasują sploty z deszczykiem lub kryształkami. Aplikacje z cyrkoniami to wykończenie stworzone do modnego stylu glamour – w bardziej dyskretnej wersji także do minimalistycznego wnętrza

Oceń ten artykuł

Ocena artykułu: 5 / 5. Liczba głosów: 27