5
(89)

Dekoracja okien przy pomocy tekstyliów wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak na przestrzeni lat zmieniały się gusty, wzory i rodzaje materiałów. Do tradycyjnych, znanych od lat materii dołączyły nowe, często produkowane w innych krajach. Jakie rodzaje firan nadal są zamawiane przez klientów, a jakie muszą jeszcze poczekać na swoją kolej? Całkiem sporo można się dowiedzieć, śledząc dostawy do hurtowni tkanin.

Czym kierować się przy wyborze firan?

Ogromny asortyment nowości i klasycznych materiałów firanowych stawia klientów przed dużym dylematem. Jakie firany wybrać do własnego domu? Często kierujemy się popularnością danego rodzaju domowych dekoracji, ale z drugiej strony rosnąca liczba zamawiających wskazuje na atrakcyjną formę i praktyczne walory konkretnych tkanin. Dlatego warto zorientować się, które z klasycznych i nowoczesnych firanek królują w polskich oknach lub szturmem zdobywają kolejne mieszkania…

Ponadczasowy żakard

Jeszcze 30 lat temu Łódź była niekwestionowaną stolicą polskiego dziewiarstwa. Jedną z absolutnych rewelacji asortymentu produkowanego w tutejszych fabrykach włókienniczych były firany żakardowe. Nawet w latach 90 ich zdobycie nie było wcale łatwe, a hurtownicy spędzali dużo czasu w kolejkach po kolejną partię towaru. Dziś w prawdzie nie ma już zarwanych nocy ani kolejek, za to firany żakardowe wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród starszych klientów. Nic dziwnego – to bardzo trwałe i eleganckie produkty, trwające na posterunku na przekór modom i trendom. Okazuje się, że to nie tylko sentymentalne przywiązanie do ozdoby sprzed lat. Coraz częściej żakard nabywają przedstawiciele młodszych pokoleń.

Eteryczny woal

Woal czy markizeta? To zależy… Firany woalowe, zwiewne i przepuszczające światło, najlepiej sprawdzają się, gdy klienci koniecznie chcą zawiesić w swoich wnętrzach coś z haftowanym wzorem. Wielki wybór atrakcyjnych motywów z aplikacją na woalu robi swoje. Wzorzyste firany doskonale prezentują się na ażurowej tkaninie, eksponowane dodatkowo przez promienie słońca. Gładki woal to wzór dyskretnej firany, pięknie układającej się na taśmach – można go wykorzystać dosłownie w każdym pomieszczeniu.

Markizeta z gipurą i bez

Gdy chodzi o firany ozdobione gipiurą, palmę pierwszeństwa przejmuje markizeta. Wprawdzie woal zdobiony okazałym wykończeniem dolnej krawędzi również jest często zamawianą opcją, to jednak wersja markizeta plus gipiura jest bardziej popularna. Dlaczego pochodząca z Turcji tkanina, zwłaszcza w błyszczącej odmianie (kryształek) to obecnie jeden z najbardziej pożądanych materiałów wśród klientów? To materiał typowo ozdobny, który w połączeniu z gipiurą wygląda jeszcze bardziej okazałe. Połyskliwy tren markizety zapewne jeszcze przez długi czas będzie zdobił niejedno polskie mieszkanie.

Przyszłość? To jak wróżenie z fusów…

A co z pozostałymi materiałami na firany? Wiele z nich wciąż znajduje swoich amatorów. Wyjątkowe, lecz nieregularnie układające się na oknach kresz czy organza to nadal efektowna dekoracja, jednak wymaga więcej starań przy układaniu i w utrzymaniu. Do niedawna niezwykle popularny deszczyk, czyli firana ze nakrapianym wzorem, będzie musiał jeszcze trochę poczekać na ponowne odkrycie. Podobnie jak firany siatkowe typu bukla. Tych odmian materiałów jest coraz mniej na polskich oknach. Jednak niewykluczone, że kiedyś kierunek się odmieni. A może pojawią się zupełnie nowe wzory i materiały, nad którymi dopiero pracują tygrysy włókiennictwa? Przykład żakardu pokazuje, że czas wcale nie musi rozprawić się na dobre z żadnym materiałem.

Oceń ten artykuł

Ocena artykułu: 5 / 5. Liczba głosów: 89